7 i 8 lipca członkinie Klubu Seniora, Klubu Wiedzy oraz czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku Wyżnym udali się na objazdową wycieczkę po terenach Lubelszczyzny i Roztocza.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru brzegiem rzeki Tanew, na której uformowały się malownicze wodospady, zwane szumami. Następnie udaliśmy się do Zwierzyńca – stolicy Roztocza, gdzie zobaczyliśmy kościół na wodzie oraz Browar. Kolejnym punktem programu był Zamość. Widzieliśmy tam m.in. katedrę, pomnik Jana Zamoyskiego oraz rynek starego miasta z Ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami. Ten dzień zakończyliśmy w Chełmie. Po krótkim spacerze po chełmskiej starówce udaliśmy się do kopalni kredy, której złoża ciągną się pod powierzchnią całego miasta. Wędrówka labiryntem podziemnych korytarzy, przyniosła odrobinę wytchnienia od panujących tego dnia upałów. Drugi dzień rozpoczęliśmy żywą lekcją historii, odwiedzając obóz koncentracyjny na Majdanku. Funkcjonował on na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Pozostałe tam baraki, przypominają o niewyobrażalnej tragedii jaką przeżyli tam ludzie podczas okupacji niemieckiej. Następnie udaliśmy się do Lublina, by pospacerować ulicami Starego Miasta. Zobaczyliśmy pozostałości murów miejskich, renesansowe kamienice i dawny ratusz stojący na środku rynku. Odrobinę wytchnienia przyniósł pobyt w Nałęczowie i spacer po Parku Zdrojowym. To uzdrowiskowe miasto słynie ze źródeł wód pitnej, których mieliśmy okazję tam popróbować. Ostatnim punktem programu był Kazimierz nad Wisłą, gdzie pospacerowaliśmy po otoczonym kamieniczkami rynku. Przez całą wycieczkę mieliśmy okazję słuchać o historii odwiedzanych miejsc, którą przekazywał nam pilot i przewodnik Michał Oberc. Jego fachowa wiedza, przekazana w ciekawej i nieraz humorystycznej formie sprawiła, że wycieczka pomimo dużego upału, panującego w tych dniach była bardzo udana.