Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Krościenku Wyżnym poświęciliśmy książce Zośki Papużanki „Kąkol”. Jak zgodnie uczestniczki stwierdziły, powieść jest inna niż wszystkie. Jednym się podobała, innym trudno było początkowo przebrnąć przez pierwsze jej strony.

Książka opisuje wyjazd pięcioosobowej rodziny na wakacje na wieś. Bohaterka – narratorka to kilkuletnia dziewczynka, która opisuje swoje dziecięce spostrzeżenia. Powieść nie ma ciągu zdarzeń. Przedstawia jedynie wakacyjne miesiące spędzone w domu dziadków, pełne dziwnych ludzkich zachowań, często niezrozumiałych z perspektywy młodej nastolatki. Despotyczny dziadek, nieszczęśliwa matka, nieobecny ojciec - to tylko niektóre z postaci, które przeplatają się ze smutkiem i radosnymi wspomnieniami dzieciństwa.

Czytając powieść można jednak prawie poczuć zapach wsi.

Lektura ta była pretekstem do wspomnień z dzieciństwa, które na wsi wyglądało zupełnie inaczej niż w mieście.

Jak zgodnie stwierdziliśmy, obecne życie zupełnie nie przypomina już tego, opisanego przez Zośkę Papużankę na łamach powieści. Jest inaczej, ale czy całkiem lepiej?

Podczas naszej dyskusji okazało się, że każdy nieco inaczej odebrał lekturę „Kąkola”. Ale czy nie o to w książkach chodzi, żeby żeby wzbudzały emocje i stawały się powodem do przemyśleń i dyskusji?

Dziękujemy serdecznie wszystkim naszym uczestniczkom i zapraszamy na kolejne spotkanie w czerwcu.