13 października w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym odbył się wieczór z poezją „Porozmawiajmy o Bieszczadach, pośpiewajmy z Bukowiną”. Było to kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu „Moja - Twoja – Nasza Biblioteka” realizowanego w ramach programu BLISKO, tym razem organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Dębina”. 

W pierwszej części spotkania o swojej poezji opowiadał Edward Marszałek. Rozmowę na temat jego twórczości przeprowadził Marek Petrykowski, prezes Związku Literatów Polskich z Rzeszowa.

Edward Marszałek znany jest w naszym środowisku jako osoba wielu pasji i zainteresowań. Jest leśnikiem, autorem wielu publikacji przyrodniczych, prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” oraz redaktorem naczelnym pisma „Dębina”. W czasie wieczoru z poezją wystąpił w roli poety, który ma na swoim koncie kilka tomików „Z głową pełną lasu", "W wielkim szałasie Bieszczadów" oraz "Dębiną, buczyną, połoniną”.

W czasie rozmowy z Markiem Petrykowskim opowiedział o początkach swojego pisania, przypominając swój pierwszy wiersz „Węglarz”, za który zdobył główną nagroda w Ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza podczas festiwalu „Bieszczadzkie Anioły 2003”.

Wiele jego wierszy często porusza tematykę leśną. Autor, jak przystało na poetę jest bacznym obserwatorem otaczającego go świata i nierzadko napotkani ludzie stają się także bohaterami jego wierszy. Było tak na przykład z Adasiem Drwalem czy Wojtkiem Belonem, o których wiersze mieliśmy przyjemność posłuchać w czasie wydarzenia.

Podczas spotkania nie zabrakło także humorystycznych akcentów. Wiersze Co ma mucha do nart oraz Oda to turystycznej pokazują, że ich autor ma duże poczucie humoru, a jego poezja trafnie obrazuje rzeczywistość, wywołując jednocześnie uśmiech na twarzy. Wiersze zaprezentowane podczas wieczoru przeczytał Jacek Buczyński, krakowski aktor pochodzący z Krosna.

Spotkanie było także okazją do wręczenia Edwardowi Marszałkowi legitymacji Honorowego Członka Związku Literatów Polskich za propagowanie kultury oraz całokształt dokonań w dziedzinie literatury. Legitymację numer 1 otrzymał z rąk prowadzącego spotkanie, Marka Petrykowskiego

W drugiej części spotkania mieliśmy okazję posłuchać poezji w wersji „śpiewanej”. Na scenie wystąpiła Wolna Grupa Bukowina w składzie: Grażyna Kulawik, Wacław Juszczyszyn, Wojciech Jarociński, Krzysztof Żesławski. Zespół wykonał kilkanaście piosenek, wśród których znalazły się takie przeboje jak Majster Bieda, Niechaj zabrzmi Bukowina czy Chodzą ulicami ludzie.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.