22 i 23 września 2022 r. udaliśmy się na dwudniową wizytę studyjną. Jej celem było poznanie działalności innych instytucji kultury, w tym bibliotek publicznych. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Wołominie. Obydwie instytucje wyróżniają się aktywnością i szeroką działalnością kulturalno-edukacyjną.

Biblioteka w Piasecznie zachwyciła nas przestronnymi, nowoczesnymi wnętrzami i wykorzystaniem nowych technologii w swojej działalności. Roboty, okulary do rozszerzonej rzeczywistości, Muzeum Kaset czy strefa SOWA to tylko część innowacyjnej oferty, z której mogą korzystać użytkownicy.

Natomiast w klimatycznych wnętrzach wołomińskiej biblioteki zapoznawaliśmy się z bogatą ofertą tej instytucji skierowaną do wszystkich grup odbiorców. Zostaliśmy tam serdecznie przywitani przez dyrektor Izabelę Bochińską oraz burmistrza Łukasza Marka. Spotkaliśmy się też z tamtejszą Radą Seniorów, która opowiedziała nam o swojej działalności. Wołomińska biblioteka to przykład bogatej oferty kulturalnej i dobrej współpracy. Wydawanie Rocznika Wołomińskiego, Liga Niezwykłych Wolontariuszy  czy Biblioteczna paka dla niemowlaka to ich sztandarowe działania, które mogą być inspiracją dla innych.

W czasie wizyty odwiedziliśmy także inne instytucje kultury. Zobaczyliśmy m.in. Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski w Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.