Free Joomla Templates by Web Hosting
gototopgototop
Jesteś tutaj:  Strona główna

O finansach... w bibliotece

Od marca 2016 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku Wyżnym realizowała projekt edukacyjny „O finansach w bibliotece”. Jego celem był wzrost wiedzy ekonomicznej i zwiększenie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii wśród dorosłych mieszkańców naszej gminy. Wzięło w nim udział 28 osób. Szkolenie było przeprowadzone przy komputerze, dlatego uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Trzy z nich uczestniczyły w szkoleniach w bibliotece w Krościenku Wyżnym, natomiast jedna w filii w Pustynach. Dla każdej grupy przeprowadziliśmy spotkanie organizacyjne oraz pięć szkoleń tematycznych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego FILMU.

Pierwsze szkolenie dotyczyło budżetu domowego. Uczestnicy doskonalili umiejętności planowania własnego budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych, uczyli się porównywać ceny produktów w Internecie oraz sprawdzać wiarygodność i opinie o danym sprzedawcy. Rozmawialiśmy także o prawach konsumenta, ze szczególnych uwzględnieniem zakupów poza lokalem przedsiębiorstwa (np. w czasie prezentacji) oraz sposobach w jak można odstąpić od umowy. Drugi moduł dotyczył obsługi banku przez Internet. Uczestnicy poznali m.in. zasady działania konta internetowego i wysyłania przelewów. Kolejny temat poświęcony był lokatom, kredytom i kartom płatniczym. Nasi kursanci dowiedzieli się jak wybrać najkorzystniejszą lokatę bankową, czym różni się kredyt od pożyczki i na co należy zwracać uwagę decydując się na takie zobowiązanie. Rozmawialiśmy także na temat kart płatniczych i omawialiśmy różnice pomiędzy kartami debetowymi i kredytowymi. Czwarty moduł poświęcony był tematowi ubezpieczeń. Obecnie na rynku mamy wiele ofert ubezpieczeniowych, zarówno tych obowiązkowych jak i dobrowolnych, dlatego też, w czasie tego szkolenia zwracaliśmy uwagę na zapisy umowne oraz możliwość egzekwowania należnych praw konsumenckich. Ostatnie spotkanie dotyczyło Narodowego Banku Polskiego. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o podstawowych zadaniach banku, kursach walutowych, inflacji i stopach procentowych. Szczegółowo zadania banku centralnego oraz sposoby zabezpieczeń naszych banknotów omówiła nam jego przedstawicielka – Monika Mularz-Dobrowolska w czasie naszej wizyty w oddziale w Rzeszowie. Przy okazji pobytu w tejże instytucji odwiedziliśmy także pobliski Łańcut, zwiedzając tamtejszy Zamek-Muzeum. Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 17 maja. Wzięli w nim udział uczestnicy spotkań oraz zaproszeni goście: wójt gminy Jan Omachel, przewodniczący Rady Gminy Antoni Dębiec oraz dyrektorzy bibliotek gminnych z terenu powiatu krośnieńskiego na czele z Teresą Leśniak – dyrektorem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Rozpoczął je montaż słowno-muzyczny pt. „Katyń, Smoleńsk – pamiętamy” w wykonaniu Kółka Teatralnego z Publicznego Gimnazjum im. Pokolenia Kolumbów w Krościenku Wyżnym pod kierunkiem Katarzyny Marszałek. Następnie wyświetliliśmy film zrealizowany w czasie naszych spotkań, a każdy uczestnik otrzymał certyfikat.

Projekt „O finansach w bibliotece – IV edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek”.

Odwiedza nas
Naszą witrynę przegląda teraz 218 gości 
Ankieta
Jakie zbiory należy uzupełnić w bibliotece?
 
Polecane strony
Statystyki
Odsłon : 709833