Siekiera „Między książkami”.

 

12 listopada w nowej siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku Wyżnym odbyło się spotkanie „Między książkami”. Imprezę współorganizowali: Gminna Biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Dębina”.

Spotkanie rozpoczął wójt Jan Kuźnar od przedstawienia okoliczności powstania nowego lokalu biblioteki oraz planów jego rozwoju w przyszłości. Następnie kierowniczka placówki zaprezentowała obiekt i zbiory, po czym głos oddała gościowi spotkania - Edwardowi Marszałkowi, który zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Od siekiery, czyli wstęp do toporologii”. W formie prezentacji multimedialnej przedstawił historię tytułowego narzędzia od czasów prehistorycznych po dziś dzień. Nie zabrakło dowcipów o siekierze, literackich i poetyckich konotacji tego przedmiotu oraz barwnych historii z nim związanych.

Autor przypomniał także, skąd wywodzi się popularna nazwa „siekierniki”, używana do dziś wśród mieszkańców ościennych miejscowości na określenie krościeniaków. W powszechnej świadomości miała ona przypominać o niegdysiejszych skłonnościach naszych dziadków do bójek na zabawach przy pomocy siekier. Autor, jako mieszkaniec Krościenka Wyżnego, obalił tę tezę, przypominając, jakie tak naprawdę są korzenie owej nazwy. Otóż ma ona swe źródło w dalekiej historii, kiedy to na średniowiecznych chłopów nakładano różnego rodzaju obciążenia. Wśród nich pojawiło się właśnie „siekierne”, które zobowiązani byli świadczyć kmiecie krościeńscy. Polegało ono na obowiązku pracy w lasach należących do zamku starostów królewskich w Sanoku. Od tego roku Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina”, przyznaje tytuł „honorowego siekiernika” osobom, które zasłużyły się, promując miejscowość.

Podniosłym momentem spotkania było nadanie honorowego członkostwa Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” dla Eleonory Karaś, autorki popularnych „Przepisów Pani Luśki”. Wszyscy uczestnicy mogli tego wieczoru skosztować słodkości wykonanych przez tę znakomitą kucharkę.

Impreza zgromadziła kilkadziesiąt osób, wśród których byli: wójt Jan Kuźnar, zastępca wójta Tomasz Czarnowski, przewodniczący rady gminy, Paweł Lorens, przewodnicząca KGW, Zofia Przybyła oraz Edward Dąbrowski, prawdziwy mistrz siekiery, który jako drwal i podleśniczy przepracował w lasach prawie 40 lat. Od autora otrzymał on specjalny egzemplarz książki.

 

Ciekawym akcentem spotkania była także wystawa rysunków Jacka Frankowskiego, leśnika, który znany jest jako twórca postaci „Polskiego Zoo”. Jego rysunki ilustrują także książkę „Od siekiery…” Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudziła również bogata kolekcja różnego rodzaju siekier z prywatnego zbioru Edwarda Marszałka, wśród których znalazły się takie osobliwości jak: siekiera z 1750 roku, czekan dowódcy szwadronu kawalerii z 1939 r. czy toporek strażacki przełomu XIX/XX w. Wszystkich, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w spotkaniu, informujemy, że zarówno wystawę rysunków Jacka Frankowskiego, jak i ekspozycję siekier można jeszcze zobaczyć do połowy grudnia, odwiedzając Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym.